Czytelnia: Kiran Vyas, Marie Borrel "Medycyna ajurwedyjska"


Wprawdzie recenzję tego poradnika napisałam dawno temu na potrzeby drugiego bloga ale myślę że i tutaj mogę ją opublikować, tym bardziej że temat dbania o własne zdrowie wpisuje się w szeroką tematykę Kobiecych Fanaberii. Wracam do tej wspaniałej książki za każdym razem, kiedy borykam się z jakimiś dolegliwościami zdrowotnymi i zawsze znajduję w niej cenne wskazówki, jak sobie pomóc.

To najbardziej pożądana i najintensywniej poszukiwana przeze mnie książka w 2012 roku. Trafiłam na ten tytuł podczas wyprzedaży w Weltbildzie, niestety online był już wyprzedany. W księgarniach stacjonarnych również był nie do zdobycia. Zaczęłam więc szukać w innych księgarniach internetowych ale wszędzie tytuł widniał jako niedostępny ze względu na wyczerpanie nakładu. I kiedy prawie straciłam już nadzieję trafiłam na jakiś internetowy sklepik z różnymi ezoterycznymi rzeczami, gdzie książka ta była dostępna. Chwyciłam za telefon, by upewnić się, że na pewno będę mogła ją kupić i ku mojej radości i zaskoczeniu okazało się, że nie dość że książka owszem jest na stanie, to na dodatek mogę ją kupić bezpośrednio w księgarni stacjonarnej, gdyż sklep mieści się w Łodzi i to w pobliżu miejsca, gdzie pracuję. Możecie sobie wyobrazić moją radość. Według informacji miłego pana sprzedawcy nakład „Medycyny ajurwedyjskiej” został wyczerpany, więc książka ta rzeczywiście jest już trudna do zdobycia ale wydawca planuje ponoć wznowić wydawanie tego tytułu tyle że w innej okładce i po wyższej cenie. Cieszę się więc podwójnie, że załapałam się jeszcze na tańszą wersję.

Moje zainteresowanie ajurwedą wzięło się z chęci zadbania o własny organizm po bardzo ciężkim roku, w którym dosyć mocno podupadłam na zdrowiu. Życie w biegu, ciągły stres, zanieczyszczenie środowiska, żywność przetworzona, chemia w kosmetykach – to wszystko tragicznie wpływa na mój organizm powodując pogorszenie stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia. Zwrot ku ajurwedzie miał na celu zwolnienie tempa i całościowe zadbanie o siebie.

Ajurweda jest systemem filozoficzno-medycznym wywodzącym się ze starożytnych Indii. Już sama nazwa wskazuje na to, że jest ona czymś więcej niż tylko medycyną – to wręcz sztuka zdrowego życia. ‘Ajur’ oznacza w sanskrycie życie, siłę witalną zaś ‘veda’ wiedzę, naukę, mądrość. Ajurweda skupia się na holistycznej wizji człowieka, jest medycyną globalną, gdyż zgodnie z jej zasadami istota ludzka tworzy całość i nie do pomyślenia jest leczenie jej ciała w oderwaniu od duszy i środowiska, w którym żyje. Stąd też terapia ajurwedyjska ma na celu uzdrowienie na wszystkich poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym.

W poradniku autorstwa Kirana Vyas’a (praktykujący w Paryżu mistrz ajurwedy, jogi i tradycyjnych terapii indyjskich) oraz Marie Borrel (specjalizuje się w medycynie alternatywnej) przedstawiono podstawowe zasady medycyny ajurwedyjskiej i narzędzia terapeutyczne: masaże, kuracje, metody leczniczego odżywiania. Na końcu zamieszczono także proste porady pomagające zwalczyć powszechne dolegliwości.

Pierwsze rozdziały poradnika opisują podstawowe pojęcia związane z ajurwedą czyli koncepcję pięciu żywiołów (eter, powietrze, ogień, woda, ziemia) oraz trzech dosz (wata, pitta, kapha). Czytelnik poznaje ich charakterystyczne cechy oraz dowiaduje się na jakiej zasadzie i w których obrębach ciała działają. W dalszej części opisane są inne podstawowe rodzaje energii jak dhatu (nasza budowa fizyczna), agni (ogień trawienny), mala (wydalanie) czy guna (czynniki energii umysłowej).

Ajurweda skupia się głównie na zapobieganiu chorobom poprzez zdrowy tryb życia a w przypadku, gdy już dojdzie do choroby na usuwaniu nie tyle objawów co w głównej mierze jej przyczyny. Choroba w ujęciu ajurwedyjskim jest wynikiem braku równowagi pomiędzy trzema doszami a uzdrawianie polega na przywróceniu tej energii na wszystkich poziomach leczenia czyli fizycznym, emocjonalnym oraz duchowym. W poradniku przeczytamy dokładne informacje na temat jak powstaje i ewoluuje choroba, co zakłóca równowagę poszczególnych dosz i jak rozpoznać która z nich jest w nierównowadze, w jaki sposób lekarz ajurwedy diagnozuje chorobę i jakich narzędzi terapeutycznych używa.

Niech was nie zmyli niewielka objętość książki, ja byłam zaskoczona ogromem informacji w niej zawartych (nawet jeśli są to informacje podstawowe). Autorzy szczegółowo opisują podział pokarmów na smaki oraz ich efekty terapeutyczne, wymieniają przykładowe pokarmy i rośliny lecznicze. Także rodzaje masaży i przeznaczonych do nich olejów zostały szeroko opisane. Dowiemy się także jak wygląda higiena życia codziennego według ajurwedy (łącznie z kilkoma podstawowymi pozycjami jogi).

W ostatnim rozdziale autorzy przybliżają kilkanaście najbardziej powszechnych dolegliwości wraz z zaleceniami ajurwedyjskimi co do ich leczenia. Kilka przykładów:

BIEGUNKA

Czego należy unikać:

- zrezygnuj ze spożywania produktów zbożowych pod każdą postacią: makaronu, chleba, mąki. Wyeliminuj też z jadłospisu mączkę z ciecierzycy i ogranicz spożycie mleka

- nie jedz potraw ciężkostrawnych, takich jak sosy czy dania smażone

Zalecenia:

- w trakcie leczenia biegunki zaleca się jedzenie rozgotowanego ryżu, soi i zupy marchwiowej. Do potraw dobrze jest dodać indyjski tymianek i kardamon

- rozcieńczony jogurt (lassi) z dodatkiem soli i kuminu to świetny lek na biegunkę. Równie skuteczny jest jogurt z mieloną kolendrą i kozieradką

- możesz też podgrzać ghi (klarowane masło) i dodać do niego zmielony imbir i cukier albo posmarować sokiem z imbiru okolice pępka

BÓLE GŁOWY

Zalecenia:

- w każdym wypadku jedz owoce guajawy; są one szczególnie skuteczne uśmierzaniu bólów głowy

- osoby, u których bóle głowy pojawiają się wraz ze wschodem słońca i ustępują po jego zachodzie, powinny przyjmować mieszankę ghi i amla (owoc agrestu indyjskiego) oraz jeść śirę (ciasto na bazie grysiku, ghi i rodzynek)

- wskazane jest dla nich także codzienne płukanie nozdrzy kroplą olejku pistacjowego

- gdy bóle głowy są spowodowane nadmiarem energii kapha, lepiej przyjmować melasę zmieszaną z sokiem świeżo wyciśniętym z imbiru. Odrobinę tej mikstury można także wprowadzić do nozdrzy

- ajurweda zaleca przygotowanie papki ze zmielonego imbiru i ciepłej wody i przyłożenie takiego kataplazmu na czoło

- jeśli bóle głowy powstają z powodu nadmiaru energii pitta, ajurweda radzi poddanie się masażom głowy z użyciem ciepłego oleju rycynowego.

- jeśli zaś bóle głowy są wywołane nadmiarem energii wata, kuracja opiera się na oleju rycynowym. Płuczemy nozdrza kilkoma kroplami ciepłego oleju rycynowego i z jego użyciem masujemy całe ciało. Możemy też zastosować wireczan, kurację oczyszczającą za pomocą oleju rycynowego.

- do walki z migreną ajurweda zaleca wypijanie rano, na czczo, maceratu z namoczonych wieczorem w osłodzonej wodzie czarnych rodzynek. Można też płukać nozdrza słoną wodą.

Książkę polecam osobom zainteresowanym tematem, szczególnie jednak tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ajurwedą. Stanowi ona kompendium podstawowej wiedzy na temat tej starożytnej medycyny naturalnej, szczegółowo ale w prosty sposób wyjaśnionej zupełnym laikom w tej dziedzinie.

1 komentarz:

  1. Jestem zwolenniczką wszelkich naturalnych metod dbania o zdrowie i urodę. Dzięki za inspirujący artykuł:) Polecam również porady z http://timona.pl/.Praktyczne i nie tylko dla bogaczy.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2018 Kobiece Fanaberie , Blogger